Kuchnia w stylu Art Deco – jak wygląda?

kuchnia styl art deco

źródło: pinterest.com

Styl Arc Deco w architekturze i wystroju wnętrz triumfy święcił w okresie międzywojennym. Teraz ponownie staje się bardzo modny. Jednym z pomysłów jest urządzenie w tym stylu kuchni lub jadalni.

Styl ten charakteryzuje się przede wszystkim zgeometryzowaniem przedmiotów. Co ciekawe, w latach dwudziestych styl art deco był uważany za niezwykle nowatorski i nowoczesny. Powstał w czasach, kiedy starano się zrewolucjonizować codzienne życie. Działo się to zarówno poprzez strój i fryzury (kobiety zaczęły obcinać włosy na krótko), jak i otoczenia, w którym żyjemy i mieszkamy. Dla nas jednak stanowi on już klasykę i jest zaliczany do stylów retro.

Poza charakterystyczną geometryzacją brył, często odwzorowywano strukturę kryształu, gwiazdy. Popularnym motywem, którym zdobiono przeróżne przedmioty był zygzak oraz kontrastowe pasy. Szczególnie często stosowany był kontrast czerni oraz bieli. Generalnie uważany był on za nowoczesny, ale z jednoczesnym nawiązaniem do tradycji.

jadalnia w stylu art deco

źródło: pinterest.com

Jeśli chodzi o materiały, z których produkowano meble czy przedmioty codziennego użytku, to prym wiodły te drogie, takie jak kość słoniowa, drewno hebanowe, złoto czy srebro. Miało to zapewniać wrażenie luksusu, wysublimowanego gustu, dobrego smaku.

Wśród mebli popularne były dość ciężkie, masywne kształty. W kuchni w stylu Art Deco dobrze będzie wyglądał więc okrągły drewniany, najlepiej hebanowy stół o grubych nogach. Krzesła wybierzmy również drewniane, najlepiej tapicerowane, stylizowane na retro. Uroku i odrobiny luksusu doda naszej jadalni lub kuchni duże, okazałe lustro w ciężkich, ozdobnych ramach. Nie zapominajmy też o innych meblach. Na targu staroci można zakupić jakiś okazały bufet czy kredens, oczywiście podobnie jak krzesła i stół – drewniany.

Musimy zadbać też o wystrój wnętrza oraz o porządek. Nic nie może być tam przypadkowe, w innym wypadku będziemy bowiem odczuwać tam wrażenie bałaganu i nieładu.  Wnętrza w stylu Art Deco muszą być wyjątkowo zadbane, liczy się w nich wysoki połysk. W naszej eleganckiej kuchni musi więc wszystko lśnić.

stół i krzesła w stylu art deco

źródło: pinterest.com

Art Deco to bardzo wymagający styl. Nie sprawdzi się on w każdym pomieszczeniu. Dużo tu zależy od metrażu wnętrza. Jeśli mamy niewielką kuchnię, lepiej zrezygnować z urządzania jej w taki sposób. Możemy wtedy oczywiście wprowadzić do niej jedynie kilka akcentów w takim stylu, jak np. zastawę stołową, naczynia, użycie czerni i bieli w wystroju.

Liczy się nie tylko metraż wnętrza, ale również nasz charakter oraz codzienne przyzwyczajenia domowników i ich styl bycia. Jeśli nie przepadamy za ciągłym sprzątaniem, wnętrze w takim stylu nie jest dla nas. Tak jak było już wspomniane wcześniej, styl ten jest wyjątkowo wymagający.

Podobne porady

 • źródło: design77.ruUrządzamy kuchnię w stylu barokowym
  Styl barokowy najczęściej wykorzystywany jest w aranżacji sypialni oraz salonów. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, byś w taki sposób urządził kuchnię. Jeśli właśnie o tym marzysz, przeczytaj artyku...
 • źródło: pinterest.comJak urządzić kuchnię w stylu rustykalnym?
  Kuchnia w stylu rustykalnym spodoba się miłośnikom ciepłych, przytulnych i przede wszystkim swojskich wnętrz, w których panuje sielski klimat. Wystrój taki kojarzy nam się głównie z obszernymi prz...
 • stary stół kuchennyJak pomalować stary stół kuchenny?
  Stół kuchenny to mebel, z którego korzystamy wielokrotnie w ciągu każdego dnia. Z tego też powodu po upłynięciu kilku lat może on nie wyglądać już zbyt dobrze. Warto poświęcić trochę czasu i odnowić d...
 • źródło: pinterest.comJak odnowić stare drzwi drewniane?
  Wielu z nas nie może już patrzeć na pamiętające niekiedy ubiegłe stulecie drewniane drzwi w kuchni. Są zniszczone, a często pokryte białą, zapewne już zżółkniętą farbą. Czy trzeba od razu kupić no...
 • źródło: pinterest.comCzym się kierować przy zakupie kredensu?
  Kredens to mebel, który doskonale pasuje zarówno do kuchni czy jadalni, jak i do salonu. Daje on nam możliwość zaprezentowania innym naszej zastawy czy pięknych pamiątek. Przez jakiś czas nie był ...